Rekonstrukce bytu bez problémů, pravidla a doporučení

02. 02. 2020 | Rady, tipy a návody

Plánujete-li v družstevním bytu stavební úpravy, které dle ustanovení občanského zákoníku nespadají mezi běžnou údržbu a opravy, máte jako družstevník povinnost se obrátit na stavební bytové družstvo. Rekonstrukce bytu následně podléhá schválení představenstvem. V případě bytů spravovaných SVJ, činí vlastníci na vlastní zodpovědnost viz. prohlášení vlastníka.

Obecná doporučení pro rekonstrukce bytu

  • Oznámit rekonstrukci sousedům vylepením na dveře, či nástěnku, včetně časového horizontu kdy budou práce probíhat.
  • Kontaktovat zodpovědnou osobu v daném domě, zpravidla se jedná o předsedu SVJ či dané samosprávy.
  • Vyklidit sutě a odpady, odvézt na vlastní náklady, provádět pravidelný úklid a práce provádět maximálně do 18 hodin. O víkendu nezačínat před 8 hodinou ranní.

Přestavby koupelen a voda

  • Řádně zajistit, aby voda neprotékala. Ventily díky tvrdé vodě mohou při zavření protékat a je vhodné je zajistit záslepkou. Doporučujeme spolupracovat s instalatérem a nechat tyto úkony na profesionálech. Zajistit odpady z kuchyně, koupelny a WC. Zároveň doporučujeme ventily při rekonstrukci rovnou vyměnit za nové.
  • Vodoměry musí být neustále přístupné, tak aby na ně bylo vidět. Také musí být zajištěn dostatečný prostor pro výměnu (pravidelně probíhající po 5 letech). Přístupová dvířka (okénko) musí mít minimální rozměry 30 x 30 cm, aby bylo možné se k vodoměru bezpečně dostat.

Elektroinstalace, topení a STA

  • Jedná se o rekonstrukce, které částečně zasahují do společných částí domu.
  • Doporučujeme vlastníkům posouzení záměru spolupracujícími techniky, zde totiž může dojít ke škodám na společných částech domu, v bytech sousedů a na technologii domu.

Technická pomoc

Na našich stránkách jsme pro vás připravili seznam profesionálů, se kterými jako družstvo dlouhodobě spolupracujeme a na které se můžete kdykoliv obrátit. Jejich kompletní seznam naleznete na sbdbenatky.cz/technicka-pomoc.

Rekonstrukce bytu, družstevní a vlastní byt

Chcete-li se dozvědět více informací o problematice rekonstrukce bytu, můžete nahlédnout do článku na následujícím odkazu. Zde se můžete dozvědět, jaké další nástrahy vás při rekonstrukci bytu mohou čekat a na co si dát při rekonstrukci obzvlášť pozor: OKOLO BYTU – Ani ve vlastním bytě si při rekonstrukci nemůžete dělat, co chcete.