Aktuality – Říjen 2022

17. 10. 2022 | Co je nového

Z důvodu inflace navýší Stavební bytové družstvo od nového roku cenu svých služeb. Předpokládaný růst cen je 15%.

Elektřina na sídlišti

Bývalé družstevní domy mají chodbovou elektřinu v roce 2023 zafixovanou. po krachu Bohemia Energy (X Energie) byla uzavřena smlouva na dva roky (2022 a 2023). Individuální elektřina v bytě je záležitostí uživatelů bytů a jejich individuálních smluv. Ostatní SVJ jako správci žádáme, aby prověřili své smlouvy, zda a na jak dlouho mají fixaci elektřiny. Před koncem fixace zpravidla dodavatel na to upozorní.

Centrální vytápění

Kotelna na sídlišti

Zafixované ceny plynu do roku 2024, nový provozovatel od 1.1. 2023. Informace též ve Zpravodaji Benátecka 10/2022 a na stránkách města Benátky nad Jizerou. Zvýšení záloh za teplo a ohřev TUV se nepředpokládá, pokud nedojde ke zvýšení ceny ze strany dodavatele. K úpravám záloh může dojít od 1.7. až budou známy výsledky vyúčtování záloh za rok 2022, tj. k 30. dubnu 2023.


Vytápění domovními plynovými kotelnami

Středoodběr, do konce roku fixace pod dvěma tisíci za MWh , od roku 2023 nákup na spotu s vládním zastropováním 3.000,- Kč za MWh. Zálohy se od 1. 1. 2023 zvýší max. o 50 % oproti současnému stavu.

Ostatní kotelny SVJ sdružené s SBD

maloodběr: cena zafixována na bursovní ceně k 13.10.2022 (cca 5.700,- Kč), plyn bude v roce 2023 prodáván v zastropované ceně 3.000,- Kč za MWh.

Ostatní kotelny SVJ

Záleží na dodavateli a smlouvě o fixaci, zda byla učiněna na rok či více let. V každém případě i tady platí vládní strop. Individuální vytápění: SVJ ani správce neřeší, je v domech, kde si vlastníci bytů zajišťují topení a ohřev teplé vody sami z vlastních zdrojů (vč. možného topení uhlím a dřevem).

Sociální rozměr

Chápeme, že situace je složitá, může být pro některé lidi i ekonomicky neúnosná. Žádáme poctivé uživatele bytů, tedy nájemce družstevních bytů a vlastníky, kteří ve svém jediném bytě bydlí a kteří vědí, že nezvládnou hradit nájem (platbu za byt), aby to ve vlastním zájmu přišli řešit do kanceláře SBD a předešli tím možným nepříjemnostem z neplacení nájmu (penále, upomínky, žaloby, exekuce). Je lepší se dohodnout a hledat řešení ve formě individuálního snížení záloh, dohody o splátkách, pomoci v rodině či pomoci od státu.


Upozorňujeme, že v případě nepřiznivé situace může dojít k omezení dodávky plynu, tepla, k výpadku elektřiny. Je dobré doufat v lepší a být připraven i na horší. Prokažme si v nadcházejícím období sousedskou sounáležitost, pomoc a lidství.

Ing. Jan Tichý, předseda představenstva